Utrzymanie ładnego, wypielęgnowanego trawnika wokół domu to nie lada zadanie. W końcu przyjemna w dotyku, mięciutka trawka daje mnóstwo radości, wpływa również na to, jak wizualnie prezentuje się dom oraz jego obejście. Warto dowiedzieć się więcej, jak powinno prawidłowo przebiegać koszenie trawnika, szczególnie to pierwsze, wiosenne.
Pierwsze koszenie trawnika
Polskie powiedzenie mówi, że coś rośnie tak szybko, jak trawa na wiosnę. Osoby chcące utrzymać swój trawnik w dobrej formie zdecydowanie muszą zwrócić uwagę na to, aby nie przeoczyć dobrego momentu na pierwsze koszenie. A że trawa rośnie szybko, decyzje często trzeba podejmować dosłownie z dnia na dzień. Wzrost trawy uzależniony jest od pogody. Gdy wiosną nagle robi się ciepło, źdźbła potrafią w ciągu jednego lub dwóch dni osiągnąć wysokość 8 -10 cm, która jest optymalna, aby przeprowadzić pierwsze koszenie. Zwykle odbywa się to na przełomie marca i kwietnia. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ trzeba wzmocnić system korzeniowy trawnika, aby zielony dywan był gęsty oraz miał intensywny, nasycony kolor. Zanim w ruch pójdzie kosiarka ręczna albo kosiarka elektryczna, trzeba usunąć tak zwany filc, a zatem obumarłe źdźbła trawy. Robi się to po prostu ręcznie przy pomocy grabi. Należy działać zdecydowanie, ale delikatnie, aby nie uszkodzić darni. Niestety o to nietrudno, bo wiosną ziemia jest często mocno nawodniona, przez co bardziej narażona na uszkodzenia ostrymi narzędziami.
Koszenie trawnika i uzupełnienie braków
Gdy używa się kosiarki ręcznej lub elektrycznej, trzeba zadbać o to, aby noże urządzenia były naostrzone. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ wpływa to na to, jak wizualnie prezentuje się trawnik. Jeżeli noże są tępe, będą rozerwały źdźbła trawy. Podczas pierwszego cięcia należy trawę skrócić nie więcej niż o 30%. To istotne, należy zatem ustawić odpowiednią wysokość ostrzy. Tak jak wspominano wcześniej, koszenie musi być poprzedzone czyszczeniem trawnika z obumarłych części roślin. Podczas koszenia należy być ostrożnym, aby nie uszkodzić trawnika. Dlatego też robi się to wtedy, gdy trawnik jest suchy. W miejscach, w których zauważa się ubytki trawy, należy wysiać jej nasiona. Warto pamiętać o pewnej mądrej zasadzie, która mówi o tym, że lepiej lepiej kosić częściej, niż rzadziej. Trawnik wokół domu powinien mieć optymalną wysokość około 3 lub 4 cm. Wtedy jest to miękki, puszysty zielony dywan, po którym tak przyjemnie się chodzi. Trzymając się tych prostych zasad, wokół swojej posesji można utrzymać imponujący trawnik, który będzie cieszył oko i pięknie prezentował się każdego dnia.